Greg Plitt – Ektomorf (hubeňouři) [Blog]

Videa Životaspráva
Sledovat

Ektomorf

Rozdělení:

 1. Co je to ektomorf a jak zjistím, jestli jím jsem?
 2. Jak by mělo vypadat cvičení ektomorfa
 3. Jak by mělo vypadat stravování ektomorfa
Ektomorf:

Ektomorfové jsou zpravidla hubení. Mají štíhlé končetiny, špatně nabírají svalovou hmotu a tuk. Nabrat svalovou hmotu u ektomorfa je skoro nemožné.
Nutno podotknout, že váš pravý somatotyp se objevuje až čím jste o něco starší a nebo cvičíte nějakou dobu. Málo kdo je ryze ten nebo ten somatotyp.

ektomorf

Na obrázku je to tedy ten vlevo.

Jak zjistím, jestli jsem ektomorf?

 • Špatně nabíráte svalovou hmotu, ať se snažíte jakkoliv chcete
 • Tuky, pokud nějaké máte a nejste úplný extrém vyrýsovaného ektomorfa, tak se většinou drží v oblasti hýždí a břicha. Končetiny a vrchní část těla zůstává hubená.
 • Jíte takřka na co přijdete bez obav, že by jste začali tloustnout

Je to způsobeno tím, že jako ektomorf máte vysoký energetický výdej i když nic neděláte, vaše tělo se inteligentně umí zbavovat přebytečných kalorií a máte rychlá svalová vlákna. Proto ve světě kulturistiky to budete mít nejtěžší ze všech 3 somatotypů!

JESTLI VAŠE ODPOVĚĎ na tyto tři body zní „ano“, čtěte tedy Gregovy rady dál.

 

 

Cvičení:

Dar ektomorfa, tzn. těžké získávání tělesného tuku už máte. A právě proto vaše cvičení bude úplně odlišné, než u většiny lidí.
Jestli chcete růst, tak v každém cvičení musíte nechat 110 % toho, co ve vás je. Musíte mít intenzivní zátěž, vyšší, než všichni ostatní.
Přízeň osudu je proti vám, lidi! Musíte být dostatečně chytří a znát svoje tělo líp, než kdokoliv jiný. Jestli jdete do fitka s tím, že si nahodíte váhy, párkrát se zakinkláte s činkou, tak se na to rovnou vyserte. Nepovede to nikam.

Pokud to ale doopravdy myslíte vážně, tak váš metabolismus by pro vás měl být spíše motivační výzvou a splnění vašeho cíle bude daleko sladší vítězství.

Rady – jdeme na to!

ektomorf

 • Opakování by mělo být velice nízké. Od 6 – 10 zdvihů. Co to znamená? Jdete pro ty nejtěžší váhy, aby jste byli schopni jen tak tak zvládnout zmíněný počet opakování.
 • Co z toho plyne? Musíte mít nějakýho zasranýho parťáka. Jestli jste ektomorfem, nejste schopni pořádně využít intenzitu vašeho svalstva, pokud  u vás nebude sparing, který vám dopomůže s posledním počtem zdvihů (2-3), které hrají celou tu roli, budete sami proti sobě. Musíte dosáhnout selhání v každém opakování, jenom to stimuluje vaše svaly k růstu.
 • Odpočinek mezi sety se taky dramaticky liší. Mezi každým setem daného cviku budete odpočívat 2-3 minuty. Další 3-5 minut mezi dalšími cviky.
  (Tzn. stejný cvik 2-3 minuty. Přesun na další cvik 3-5 minut.)
 • Jste limitování dokonce i návštěvou posilovny. Jdete 3x – 4x týdně maximálně. Vaše tělo roste mimo posilovnu, potřebujete více odpočinku.
 • Jaké typy cvičení? Úplně vyřaďte izolované cviky. Stimulaci k růstu docílíte jedině tak, že zařadíte více-pohybové cviky. Čím více svalů u daného cviku budete používat, tím lépe.
  Ze svalů se vám vyplavuje testosteron, který stimuluje svalový růst. Čím více svalů a čím větší svaly použijete, tím více testosteronu se do krve vyplaví.
  Příklad – dřepy, benchpress, mrtvý tah…
 • Kardio – tak na to zapomeňte. Žádné kardio. Jediné kardio, které můžete dělat, je svaly-budující kardio. Vysoká intenzita s těžkými vahami, která trvá max 15. minut.
Strava:

Ta je u vás důležitější než samotné cvičení. Musíte jí hlídat jako oko v hlavě. Nestrachujte se, že by jste byli tlustí, to se nestane. Važte se každé ráno a zapisujte si váhu. ektomorf

 • Kalorie. Vaše váha x 48. Pokud máte 90 kilo, je to tedy 4320 kalorií za den. Tolik kalorií potřebujete, aby jste vůbec začali růst.
 • 8 jídel denně (2,5-3 hodiny). Opravdu, až tak musíte být soustředění na vaši stravu. Neznamená to, že si pokaždé naložíte porci svíčkové, to ne. Ale musíte si hlídat stravovací návyk a sníst alespoň hrst oříšků nebo kousek ovoce, jogurt. I když nemáte hlad, tak do sebe hoďte něco malého. Stejně tak před spaním, když jdete spát, dejte si třeba kasein, tvaroh atd.
 • Jídelníček se u vás bude skládat z 25 % bílkovin, 50 % sacharidů, 25 % tuků
 • Drže se dál od jednoduchých cukrů. Ty zařaďte jenom na doplnění energie po tréninku. Po zbytek dne komplexní sacharidy (brambory, rýže, těstoviny…)

Zanechejte Odpověď

Vaše emailová adresa nebude publikována. Povinná pole jsou označena *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Vyplňte *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ztracené Heslo