Greg Plitt – Jídlo Po Tréninku [Blog]

https://www.youtube.com/watch?v=bGeh0NyA2CU&feature=youtu.be

Úplně na začátek

V tomto článku se podíváme na pár základních věcí a to sice rozebereme proč je 45 minutové okno po tréninku nejdůležitější ve vašem posilovacím dnu,  co a proč užít po cvičení a v jaké míře, aby jste dosáhli maximálních výsledků.
Existuje spousty teorií na toto téma a Greg je vyzkoušel všechny a teď mluví ze své zkušenosti, která funguje pro něho.


Post Workout Meal – (Jídlo po tréninku)

Proč je nejdůležitější zrovna jídlo po tréninku?
 • Protože vaše tělo je jako houba. Během vašeho tréninku jste spálili energii a tělo pláče, naříká, aby ji dostalo zpátky. Zkrátka čeká, až bude moci nasáknout všechny ty živiny.
Zmínil jsi 45 minutové okno. Co to znamená?
 • Vaše tělo po tréninku je v šoku. Máte 45 minut, aby jste nasytili ten apetit, po kterém vaše tělo prahne. Důvod je jednoduchý. Pokud tak neučiníte, vaše tělo začne chytře opravovat poškozenou tkáň a ztracenou energii kompenzovat rozkládáním vaší vlastní svalové hmoty! Že je to kontraproduktivní? No to teda zatraceně je!
  Proto pokud patříte mezi ty, kteří zařazují běžecký pás hned po tréninku (jakékoliv kardio) zapomeňte na to. V podstatě tak nachčijete na svoji vlastní snahu, kterou jste tam nechali.
  Rychlost je všechno.
Metafora pro vaše tělo
 • Vemte si to takhle – dokončili jste trénink, dali tělu na prdel a ono teď křičí a volá, aby jste ho nakrmili. Cokoliv mu dáte, to použije pro budování nějakého výsledku.
  Teď k té metafoře – když zasadíte na zahradě semínka trávy a nepřikryjete je za parného slunečného dne, tak co se stane? Slunce je spálí. Stejně tak pokud je nezalijete vodou, tak nemohou vyklíčit. Nic z nich nevyroste.
  Kam tím míříš? 
  Přesně tak je to v posilovně. Pokud tam všechno necháte, uděláte všechno správně, ale po konci vašeho cvičení se nechráníte před sluncem a nezalijete se, nevyklíčíte.

Jak se stravovat a co cukry? 

Abych vás neunudil, jdeme rovnou na to. Po tréninku zařadíme jak bílkoviny, tak ale i sacharidy. Vaše jídlo po tréninku by mělo být stejné bez ohledu na to, zda cvičíte ráno nebo večer. Máte 45 minut na dopravení a vstřebání živin. Proto bezprostředně po tréninku volíme tekutou formu suplementů na doplnění ztracených zásob. Pozor, kapsle nejsou tak efektivní, zatěžují trávení a některé jsou obalené v plastech. Plasty rozhodně trávit nechcete.

 • Bílkoviny – tady volíme Whey proteiny. Ty obsahují rychle vstřebatelné bílkoviny.
 • Sacharidy – asi si budete ťukat na čelo, ale použijeme rychlé cukry, nikoliv komplexní sacharidy. Tělo je potřebuje pro dopravení bílkovin do svalů. Takto jsme schopni maximalizovat efekt našeho cvičení. Jako houba je nasajeme bez obav. Jejich dávku si ukážeme níže.
 • Tuky – za každou cenu se vyhněte tukům po cvičení. Zpomalují trávení a tím i metabolismus. Naším cílem je udržet metabolismus ve vysokých obrátkách.

Gregův po-tréninkový nápoj

VŠE JE VE FORMĚ PRÁŠKŮ – nápoje mícháme s vodou těsně před požitím. Voda vyvolává chemickou reakci a nápoj tak ztrácí na účinnosti.

 1. Whey protein – po tréninku aplikujte cca 0.5 gramu proteinu na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud vážíte tedy nějakých 90 kilo, dáte si asi 45-50 gramů proteinu (vaše váha * 0,5). Větší dávku by vaše tělo nebylo schopno vstřebat, zatížili by jste trávení. Příjem bílkovin musíte mít rozložený v průběhu dne. Greg také radí přísun 2,2 gramů bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti během celého dne.
 2. Cukry – Dextróza – Všechna zásoba glykogenu byla použita při cvičení. Teď je jdeme doplnit. Bez doplnění glykogenu naše tělo bude rozkládat svalovou hmotu pro vytvoření energie. Uklidněte se a neslintejte blahem, pro sladkou tyčinku si neběžíte. Potřebujete dextrózu. Pokud vážíte 90 kilo, je to 80 gramů dextrózy (Vaše váha / 1,125). Pokud použijete více cukrů, už je to pro vaše tělo špatné a cukr se bude měnit v tuk. Pro tělo je to přebytek energie.

 

 

To byla základní stavba po-tréninkového nápoje.
Zde je Gregův zbytek – má své pravidlo o dávkování, neuvádí přesnou míru. Pro upřesnění dává 5-7 gramů.

 1. L-Glutamine – 5-7 gramů (důležitá aminokyselina)
 2. Creatin – 5-7 gramů (zavodnění organismu, dodání extra energie)
 3. Tribulus – 5-7 gramů (přírodní podpora zvýšení hladiny testosteronu v těle)
 4. HMB – 5-7 gramů (vytváří ochrannou vrstvu okolo svalů a chrání je před rozpadáním)
 5. No2 – 5-7 gramů (zlepšení krevního oběhu, lepší vstřebání živin)
 6. BCAA – Greg v tomto videu používá tekuté. Dává si lok po cvičení. Zachovejme tedy pravidlo 5-7 gramů v prášku.

Zanechejte Odpověď

Vaše emailová adresa nebude publikována. Povinná pole jsou označena *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Vyplňte *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Ztracené Heslo